Til Kap-2012

Hovedkapsejlads 2012

Rudkøbing Sejlklub, den 15. september 2012

Samlet placering efter banen rundt 2 gange: 15,2 sømil

Placering løb Bådtype Båd navn Sejlnr. Club Skipper vindafh.mål Hovedkapsejlads
   
Total
1st 3 11 meter one design Petrulla d 169 Ærø Sejlforening Erik Jørs 733.2,580.8,514.8 1.0 1.0
2nd 1 Elstrøm Peti 4024 Rudkøbing Sejlklub Leif Kær Nielsen 916.0,695.0,610.2 2.0 2.0
3rd 1 Fenix BALU 645 Rudkøbing Sejlklub Mikael Jensen 929.0,707.0,622.8 3.0 3.0
4th 2 Bianca 101 Vibe D 339 Rudkøbing Sejlklub Steen Bertelsen 827.2,653.4,592.2 4.0 4.0
5th 3 Nordship 34 Miss Sommerlyst DEN 20 Rudkøbing Sejlklub Flemming Hansen 855.4,663.2,589.6 5.0 5.0
6th 1 Bianca 28 Liljen D 35 Rudkøbing Sejlklub Ulrik Basthol 867.2,677.6,610.4 6.0 6.0
7th 2 Scampi 30 Oline "S" Rudkøbing Sejlklub Claus Grøftehauge 926.2,691.6,600.6 7.0 7.0
8th 1 L 23 Prop D391 Rudkøbing Sejlklub Ole Espe 865.8,686.8,616.6 8.0 8.0
9th 3 Impala 30 No Surrender DEN 24 Lundeborg Sejlklub Peter Hansen 834.8,653.6,586.0 9.0 9.0
10th 2 Commander 31 Havgassen DEN 55 Rudkøbing Sejlklub Morten Fahlen 902.6,687.2,601.2 10.0 10.0
11th 2 Bianca Lido Diana D 36 Rudkøbing Sejlklub Flemming Nielsen 877.2,681.0,606.0 13.0 DNC 13.0
11th 3 Bianca 11 Satin DEN 42 Rudkøbing Sejlklub Jens Aage Christensen 831.5,640.1,568.2 13.0 DSQ 13.0

BEREGNINGSSKEMA

Placering løb Bådtype Båd navn Sejlnr. Club Skipper vindafh.mål Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed
1 3 11 meter one design Petrulla d 169 Ærø Sejlforening Erik Jørs 733.2,580.8,514.8 11:31:19 2.21.19 2.48.31 0.00.00 6.454 kn
2 1 Elstrøm Peti 4024 Rudkøbing Sejlklub Leif Kær Nielsen 916.0,695.0,610.2 11:45:39 2.45.39 2.48.41 0.00.10 5.506 kn
3 1 Fenix BALU 645 Rudkøbing Sejlklub Mikael Jensen 929.0,707.0,622.8 11:50:15 2.50.15 2.50.06 0.01.34 5.357 kn
4 2 Bianca 101 Vibe D 339 Rudkøbing Sejlklub Steen Bertelsen 827.2,653.4,592.2 11:43:32 2.43.32 2.51.08 0.02.37 5.577 kn
5 3 Nordship 34 Miss Sommerlyst DEN 20 Rudkøbing Sejlklub Flemming Hansen 855.4,663.2,589.6 11:55:08 2.45.08 2.53.24 0.04.52 5.523 kn
6 1 Bianca 28 Liljen D 35 Rudkøbing Sejlklub Ulrik Basthol 867.2,677.6,610.4 12:00:32 3.00.32 3.03.31 0.15.00 5.052 kn
7 2 Scampi 30 Oline "S" Rudkøbing Sejlklub Claus Grøftehauge 926.2,691.6,600.6 11:59:09 2.59.09 3.04.37 0.16.06 5.091 kn
8 1 L 23 Prop D391 Rudkøbing Sejlklub Ole Espe 865.8,686.8,616.6 12:06:24 3.06.24 3.07.49 0.19.18 4.893 kn
9 3 Impala 30 No Surrender DEN 24 Lundeborg Sejlklub Peter Hansen 834.8,653.6,586.0 12:09:24 2.59.24 3.08.34 0.20.03 5.084 kn
10 2 Commander 31 Havgassen DEN 55 Rudkøbing Sejlklub Morten Fahlen 902.6,687.2,601.2 12:07:36 3.07.36 3.12.55 0.24.24 4.861 kn
11 2 Bianca Lido Diana D 36 Rudkøbing Sejlklub Flemming Nielsen 877.2,681.0,606.0   DNC      
11 3 Bianca 11 Satin DEN 42 Rudkøbing Sejlklub Jens Aage Christensen 831.5,640.1,568.2 11:47:18 DSQ      

rudkoebingsejlklub.dk
rudoebingsejlklub@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.5
http://www.sailwave.com/